Badanie radiologiczne w stomatologii wykonywane jest w celu zobrazowania poszczególnych zębów, kości twarzoczaszki, tkanek kostnych żuchwy i szczęki oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Dzięki niemu można zaobserwować próchnicę, sposób, w jaki rosną zęby, zmiany patologiczne, jak torbiele czy nowotwory, a także konsekwencje urazów. Polega ono na skierowaniu promieni rentgenowskich na badane miejsce i zarejestrowaniu powstałego obrazu.
RTG stomatologiczne
Zdjęcia rentgenowskie zębów dzielą się na wewnątrzustne i zewnątrzustne. W pierwszym przypadku można wyróżnić zdjęcia przylegające i zdjęcia zgryzowe. Przylegające zdjęcie zębów obejmuje niewielką przestrzeń, zazwyczaj 3 zęby. Umożliwia zobrazowanie danego zęba, korzenia, torbieli i guzów. Pozwala także uwidocznić zęby nadliczbowe. Wykonane zdjęcie rentgenowskie jest niewielkich rozmiarów.
RTG zębów
Drugi rodzaj badania radiologicznego w stomatologii stanowią badania zewnątrzustne. W tym przypadku zazwyczaj wykonywane jest zdjęcie kości, które służy ocenie uszkodzeń w obrębie twarzoczaszki w wyniku urazu lub zmian chorobowych.
Wśród RTG kości można wyróżnić:
- zdjęcie czaszki tylno-przednie;
- zdjęcie zatok szczękowych;
- zdjęcie skośno-boczne żuchwy;
- zdjęcie stawu skroniowo-żuchwowego;
- zdjęcie osiowe czaszki;
- zdjęcia pantomograficzne;
- zdjęcia warstwowe.
Wskazania do prześwietlenia zębów
Wskazaniem do wykonania RTG zębów i kości są między innymi urazy twarzoczaszki, do jakich doszło w wyniku wypadku bądź pobicia, różnego rodzaju choroby, w tym choroby przyzębia, tkanek kostnych, stawu skroniowo-żuchwowego, a także nowotwory. Rentgen zębów wykonuje się także w przypadku próchnicy głębokiej, torbieli i kamicy ślinianek. Zdjęcia zębów i kości są również przydatne w ocenie złamań, gojenia się kości i ubytków pooperacyjnych.
Bardzo pomocna treść, polecam artykuł!
Fajnie systematyzuje informacje i nowe wiadomości. Super artykuł!